Už když jste se přiblížili k dráze na zdejším letišti, typický řev vás nenechal na pochybách, že uběhl další rok a opět se jede vytrvalostní závod fichtlů, neboli motorek s obsahem do 50 kubíků. Přilákal stovky diváků a fanoušků splašených trubek. Ani letošní ročník závodníkům nenadělil sníh a nikdo nezbořill tradici, že když jede Jiří Lovětínský z Dačic , nemá nikdo šanci vyhrát. Během 60 minut najezdil nejvíce okruhů.

Mezi 117 závodníky se objevila jediná žena, a to sedmnáctiletá jezdkyně z Motosportu Chýnov Iveta Sládková, která se na pionýru naučila jezdit ve třinácti letech. „Tento soběslavský závod jsem jela počtvrté, většinou končím kolem poloviny, tak doufám, že to tak bude i letos. Jezdit začínal táta a pak to chytlo i mě. S chlapama se mi jelo dobře, ale mohli by brát trošku ohledy. Zvláště jeden, který schválně srážel. Ale jinak se mi jelo dobře, taky proto, že letos poprvé nebylo bahno," hodnotila v cíli Iveta Sládková.

Její otec Martin Sládek přivedl k motorkám i svou druhou, teprve osmiletou dceru Nikolu, která jezdí motokros. Připouští, že občas měl a má o své holky strach. „Občas mám, ale dokud nejsou úrazy, tak je to dobrý, v opačném případě je z toho manželka na nervy. Starší měla předloni a loni vyhozené koleno a píchnutá řídítka do břicha, malá zase nadvakrát zlomenou nohu a pak ještě ruku pod ramenem. Akorát loni se nám zranění vyhnula," na svých dcerách ilustroval, že tento výjimečný sport skutečně není nejbezpečnější ze všech.

Závod fichtlů naštěstí přežili všichni jezdci, což se nedá říct o strojích. S některými to chvílemi vypadalo bledě a některé do cíle nedorazily vůbec. Potíže měl i Zdeněk Kordina, kolem jehož motorky se vznášela oblaka dýmu. „Kouří, ale pojede, to se mu jenom tak nechce," věřil  v „depu" při opravě ústrašický závodník. Stroj skutečně naskočil a zbytek závodního času už dokázal kroužit po trati. Ovšem za vydatné pomoci fanouška - kamaráda Dawida Dvořáka-známého to jawiče, který mu v zatáčce chladil motor vodou.

Podobné štěstí neměl dvaadvacetiletý Jan Píha z Dráchova, ten už trucující motorku nepřemluvil a závod nedokončil. V Soběslavi startoval teprve podruhé a zrovna si liboval, že není sníh ani bláto. Snad to vyjde příští rok.

 

Vavříny pro vítěze

Závod je rozdělen do dvou kategorií. Ve skupině Klasik, kdy motorka nesmí mít žádné úpravy, si první místo vyjel František Škvařil z Benešova u Prahy. V kategorii Sport stroj naopak musí mít zásadní úpravy jak motoru, tak třeba i rámu. Mezi těmito jezdci najezdil za 60 minut nejvíce okruhů Jiří Lovětínský z Dačic.
Iveta Sládková se ve svém odhadu nemýlila, z 90 soupeřů jich za sebou nechala 44, a obsadila tak 46. místo.zdroj:http://taborsky.denik.cz/zpravy_region/kdyz-na-fichtlu-prijede-jiri-lovetinsky-sance-na-vyhru-klesaji-20140111.html
Autor: Alena Šatrová

DSC_0344.jpg
DSC_0538.jpg
Motorkáři.cz - motocyklový portál
www.JAWAmania.info
IMG_20151025_060853.jpg
Stránky založeny 14.1.2008. Admin korďas. Pokud se Vám tady nelíbí, nemá cenu zde zůstávat. Pokud ano, můžete si nastavit Korďasovy vyladěné stránky jako výchozí.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one