Pryč s bronzovými pouzdry - převodovka

Uložení převodovky do jehlových ložisek místo kluzných (bronzová pouzdra). Tato úprava má za následek menší tření předlohy. Původně, jak všichni víme, je předloha uložena v karterech na dvou kluzných bronzových pouzdrech. Toto uložení však není ideální, proto jsme s kamarádem Vencou sestrojili motor, kde jsou dvě totožná jehlová ložiska. Pokud motor jede, tak předloha, která je jakoby odtlačována od protějších koleček, má mnohem menší odpor.

Nejprve vyjmeme průchozí bronzové pouzdro. Díru vyvrtáme 17¨ vrtákem a poté prostružíme výstružníkem průměru 18 (vnější průměr mnou zvoleného ložiska). U pouzdra neprůchozího (je to proto aby nám z převodové skříně neunikal olej) vyvrtáme taktéž díru 17¨ vrtákem, ale ne již skrz. Poté zase prostružíme jako u prvního otvoru. Pozor, musíme si nechat v hliníku směrem k vnější straně karterů odsazení 1,5 až 1,7mm. Odsazení potom vyplníme měděnou podložkou č.1 (viz foto), aby nám skrz ložisko neunikal olej. Nyní můžeme vložit ložiska. Doporučuji je zalepit lepidlem Loctite 638-upevňování válcových dílů. Poté ještě pro jistotu oblepíme lepidlem Loctite 3450AaB HYSOL (dvousložkové epoxidové lepidlo). Hřídel osoustružíme na vnitřní průměr ložiska - záleží jaké ložisko jste zvolili, (v mém případě to bylo 8.5mm a poté jsem na hřídel nalisoval kalenou trubičku s vnějším průměrem 12 mm), poté dopasujeme a dostředíme proti druhé hřídeli bronzovými podložkami - podložka číslo 2 a 3. (viz foto). Jako dopňující info přikládám pár obrázků.

Designed by http://kordinaz.webgarden.cz 

Jehlová ložiska

Jehlová ložiska

Jehlová ložiska

Jehlová ložiska

Jehlová ložiska

Jehlová ložiska

Jehlová ložiska

Jehlová ložiska

Jehlová ložiska

Jehlová ložiska

Kartery - venkovní strana.jpg
Kartery - vnitřní strana.jpg
Klasické uložení předlohy

Klasické uložení předlohy

Předloha v bronzovém pouzdře
Ložisko.jpg
Nákres - jehly.jpg
Podložka č. 1.jpg
Podložka č. 2.jpg
Vymezovací podložka z mědi.jpg
08/22/08 13:04
Zdeněk Kordina
Motorkáři.cz - motocyklový portál
www.JAWAmania.info
IMG_20151025_060853.jpg
Stránky založeny 14.1.2008. Admin korďas. Pokud se Vám tady nelíbí, nemá cenu zde zůstávat. Pokud ano, můžete si nastavit Korďasovy vyladěné stránky jako výchozí.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one