Zde je Všem ladičům pionýrů k dispozici odzkoušená úprava mých závodních motorů, která poměrně snadno zvýší výkon.


Z této rubriky je cokoli zakázáno kopírovat na jiné weby!!!

Uložení převodovky do jehlových ložisek místo kluzných (bronzová pouzdra). Tato úprava má za následek menší tření předlohy. Původně, jak všichni víme, je předloha uložena v karterech na dvou kluzných bronzových pouzdrech. Toto uložení však není ideální, proto jsme s kamarádem Vencou sestrojili motor, kde jsou dvě totožná jehlová ložiska. Pokud motor jede, tak předloha, která je jakoby odtlačována od protějších koleček, má mnohem menší odpor.

Nejprve vyjmeme průchozí bronzové pouzdro. Díru vyvrtáme 17¨ vrtákem a poté prostružíme výstružníkem průměru 18 (vnější průměr mnou zvoleného ložiska). U pouzdra neprůchozího (je to proto aby nám z převodové skříně neunikal olej) vyvrtáme taktéž díru 17¨ vrtákem, ale ne již skrz. Poté zase prostružíme jako u prvního otvoru. Pozor, musíme si nechat v hliníku směrem k vnější straně karterů odsazení 1,5 až 1,7mm. Odsazení potom vyplníme měděnou podložkou č.1 (viz foto), aby nám skrz ložisko neunikal olej. Nyní můžeme vložit ložiska. Doporučuji je zalepit lepidlem Loctite 638-upevňování válcových dílů. Poté ještě pro jistotu oblepíme lepidlem Loctite 3450AaB HYSOL (dvousložkové epoxidové lepidlo). Hřídel osoustružíme na vnitřní průměr ložiska - záleží jaké ložisko jste zvolili, (v mém případě to bylo 8.5mm a poté jsem na hřídel nalisoval kalenou trubičku s vnějším průměrem 12 mm), poté dopasujeme a dostředíme proti druhé hřídeli bronzovými podložkami - podložka číslo 2 a 3. (viz foto). Jako dopňující info přikládám pár obrázků.

Designed by http://kordinaz.webgarden.cz 

Jehlová ložiska

Jehlová ložiska

Jehlová ložiska

Jehlová ložiska

Jehlová ložiska

Jehlová ložiska

Jako další úpravu jsem zvolil jehlové ložisko na ojnici - místo bronzového pouzdra. Pístní čep zůstane původní - 14.1  . Celou klikovku a ojnici potom doporučuji vyleštit do vysokého lesku pro lepší vyplachování motoru. Nejlepší je toto provádět při rozlisování.

 

 

Designed by http://kordinaz.webgarden.cz 

Vyleštění klikovky a ojnice.jpg
Vyleštění klikovky a ojnice (1).jpg
Klika před leštěním.jpg
Podkova vyplňuje prostor mezi ojnicí a kartery, motor tak má mnohem lepší spodní kompresi, spotřebu a celkově lepší plnění motoru. Také jde lépe do otáček. Instalace podkovy je velice jednoduchá. Při sesazování bloků se vloží mezi setrvačníky a spolu s celou klikou se vsadí do jednoho z karterů. Podkova je na vnějším průměru o několik stovek větší než vnitřní prostor mezi kartery, tím je zabezpečeno její bezpečné upevnění.
Podkova.jpg
Umístění podkovy.jpg
Umístění podkovy (1).jpg
Devítizubé primární kolečko na klikovku - ke kolečku je potřeba speciální matka a podložka. Instalace totožná jako u originálního dvanáctizubého kolečka, pouze je nutné zkrátit řetěz (přesně o jeden článek). S tímto převodem jde motor mnohem lépe do vyšších otáček. Velmi vhodné na závody nebo do terénu. Na silnici moc nedoporučuji.Sehnat se nechá i 11z. primár,ale potom je nutné koupit i speciální půlspojku řetězu,která je ale velmi nespolehlivá.Nedoporučuji
Před sesazením.jpg
Před sesazením (1).jpg
Zkracování primárního řetězu.jpg
Tuto úpravu již nedoporučuji,nepatří k nejspolehlivějším.Při sebelepším zaslepení čepu se Vám dříve či později může hliník vlivem teplotní roztažnosti uvolnit a poté způsobí ve válci,na pístu a v nejhorším případě i na klice škody,které finančně dosti pocítíte............
Zaslepení pístního čepu.jpg
Zaslepení pístního čepu (1).jpg
Před sesazením.jpg
Toto je upravený spojkový koš pro přesné doladění přítlaku lamel.Nejdříve je nutné vyrazit původní tyčky (většinou moc nedrží) a potom do otvorů po původních dát šrouby s osoustruženým koncem.Osoustružený konec necháme na vnitřní straně (směrem do karteru) cca 1 mm přesahovat a zavaříme.Poté stačí svár ještě obrousit aby nevadil karteru u ložiska a je hotovo.Jako zajištění doporučuji matičky viz obrázek.Pokud je po každém 5 sundání vyměníte,neměly by nic udělat.Mám je i na motoru který mi točí 10.000 ot/min a jsou naprosto spolehlivé.
Upravené spojkové koše.jpg
Upravený koš.jpg
Upravený koš (1).jpg
Investice do motoru po GO na obrázcích byly cca 6000 kč. Tento motor má životnost odhadem 15 000 km +-. Výkon je ale o poznání vyšší.Základní info:

Klika originální,ojnice CKR,poměděná,jehl. ložisko na p. čep+podkova mezi setrvačníky

Píst dvoukroužkový,lehčí typ

Lamely korkové

Převodovka v jehlových ložiskách

Lepší ložiska na klice,simerinky silikonové

Primar 9z

 

Motor po úpravě.jpg
Motor po úpravě (1).jpg
Motor po úpravě (2).jpg
Na obrázku je klika originální (1,690 KG),klika upravená a připravená pro 3 podkovy (1.250 KG) a klika utočená na průměr 83,80 a odvrtáváním vyvážená (1,175 KG) .A jako bonbónek ještě jedna ojnice z přetočeného motoru.To je tak když se přeladí  :)

 

Jako další přidávám nějaké ,,specialitky,,  :) 

xyz.jpg
xyz (1).jpg
xyz (2).jpg
Zde je cenová kalkulace nákladů na rám (09/2009).  Samozřejmě nejsou započítány náklady na úpravu motoru a jeho částí a některé stěžejní díly jako např. brzdové bubny atd. nejsou také zahrnuty.

rám                                            +-    500,-   (záleží na koupi pio)
přední tlumiče                          +-  2000,-  (dle typu)
řidítka                                                 600,-
páčky                                                 400,-
gripy                                                     60,-
přední drapák                                   550,-
zadní drapák                                     700,-
zadní tlumiče J 350                         1250,-   možno zvolit i jiné 
ložiska kola obyč. (4ks)                   140,-                          
dráty + niple                                       580,-
sedlo                                               +-500,-     (možno použít dražší z pitbika nebo vyrobit doma)
blatníky                                               800,-
brzdové čelisti (4ks)                         480,-
nádrž                                               +-500,-     (Stadion,Pitbike,klasika nebo např. Simson)
stupačky - hliník                               350,-      (nejlevnější sklopné stupačky)

+ samozřejmě upravený motor po GO  za cca 7-10000kč.Záleží na použitých dílech a rozsahu úprav
Tyto trysky jsem měl na odzkoušení a absolovoval jsem s nimi 2 závody.A výsledek?Originální upravené neregulovatelné trysce se nemohou vyrovnat.Při hodinovém závodu se štelovací šroubek neudržel v nastavené poloze,což je nepřijatelné.Pokud máte sadu trysek 68 až 82 jako já,není důvod zkoušet tuto.JInak pro klasické ježdění po silnici a polních cestách si myslím že je tryska dostačující,hlavně finančně dostupnější (cca 200kč)
24112009503.jpg
try.jpg
Vlevo litěná vložka z materiálu EN-GJL 250 ještě bez kanálů,vpravo potom AL vložka před finálním opracováním také bez kanálů.Na AL vložku přijde nanést NIKASIL.
Odlitky pro výrobu vložek pio.jpg
Odlitky pro výrobu vložek pio (1).jpg
05012010693.jpg
Při této úpravě je nutné nejdříve vylisovat starou ojnici a poté setrvačníky důkladně očistit.Poté se setrvačníky stočí na požadovaný průměr.Mám zkušenosti s průměry od 77mm do 95 mm.77mm je ale extrém a klika je poté prakticky nevyvážitelná.I průměr 80mm se velice špatně vyvažuje,ale možné to je.Nejdoporučovanějšími průměry jsou 85 až 90 mm.Vyvážení není problém a oproti original klice je rozdíl dosti znatelný-motor jde mnohem lépe do vysokých otáček.Po stočení kliky se nalisuje nová ojnice-nejčastěji CKR s jehlovým ložiskem jak pro spodní,tak pro vrchní čep.K mání je i levnější nepoměděná varianta,nebo ojnice s bronzovým pouzdrem pro ojniční čep.Poté je důležité kliku vycentrovat a poté vyvážit.Nejpoužívanější vyvážení,které také používám je odvrtáváním materiálu z čela setrvačníků.Když je kliky vyvážena,ještě se dodatečně vycentruje a je hotovo.Pro vyplnění škodlivého prostoru po odebraném materiálu z kliky se používá podkova.Nejčastěji duralová nebo hliníková,pro ideální vlastnosti materiálu pro tuto aplikaci.Tu doporučuji přichytit alespoň na 1 místě do téhož karteru šroubem a vše ještě utěsnit silikonem.V případě že podkova nemá přesah (100mm vn. pr.),vloží se mezi podkovu a karter plátek měděného plíšku o síle 1mm.Tím je vše 100% pojištěno a podkova se nemůže uvolnit. Do druhého karteru ji není potřeba již upevňovat.
24062011733.jpg
05 očištěná.jpg
29012010003.jpg
Při takovémto \"upravení\" šneku je nutné dát do rozety kryté ložisko,protože otevřené by bylo za chvíli v háji z důvodu znečištění.Samozřejmě také přestává být šnek funkční,slouží jen jako mezikus-zaslepení ložiska.
05012010696.jpg
05012010698.jpg
09012010708.jpg
Fotky z mých vlastních úprav-očištění,v některých případech odsoustružení chladících žeber,výměna ložisek,nový výplet+centrování
A.jpg
A (1).jpg
B.jpg
Rychlá převodovka  tzv. "17/21"  nově vyrobená předlohová a výstupní hřídel s převodem 17/21. Tato úprava převodu je určena pouze pro motory Jawa 20, 21, 23, 23 - nikoliv pro motory Jawa 05 .Při montáži je nutné prohodit ozubená kola 2. rychlostního stupně. Výsledkem je převodovka s pilovým diagramem určeným pro motory s vysokým výkonem v úzkém pásmu otáček. Při přeřazení tak nastane menší pokles otáček motoru. 17/21 upravuje převodové poměry 1. rychlostního a 2. rychlostního stupně. Pouze omezené množství.
28112012520.jpg
28112012523.jpg
Motorkáři.cz - motocyklový portál
www.JAWAmania.info
IMG_20151025_060853.jpg
Stránky založeny 14.1.2008. Admin korďas. Pokud se Vám tady nelíbí, nemá cenu zde zůstávat. Pokud ano, můžete si nastavit Korďasovy vyladěné stránky jako výchozí.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one